Plon niesiemy plon, w gospodarza dom…
- Szczegóły
- Odsłony: 9474
Tą popularną dożynkową pieśnią, niosąc ogromny wieniec upleciony z kłosów zbóż i kwiatów, powitały uczestników święta plonów W Chełmie Śląskim członkinie zespołu folklorystycznego „Kopciowiczanki”.
Podczas uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej, która odprawiona została w intencji chełmskich i kopciowickich rolników, podziękowano za tegoroczne, dobre plony pól, łąk i ogrodów.
Starostowie dożynkowi – kopciowiccy gospodarze Teresa i Augustyn Jagoda – przynieśli bochen chleba z mąki tegorocznych zbóż do poświęcenia, by potem, sprawiedliwie i po gospodarsku został podzielony dla wszystkich mieszkańców.
Uroczystość dożynkowa – czyli tradycyjny festyn z okazji Święta Plonów – odbył się na łące przy kopciowickiej szkole podstawowej. Tam starostowie dożynek powitali gospodarza gminy, wójta Stanisława Jagodę i przekazali mu ten poświęcony bochen chleba, by potem wspólnie go pokroić i podzielić , tak by starczyło go dla wszystkich uczestników – mieszkańców gminy i gości - którzy przyszli by uczestniczyć w obrzędach dożynkowych.
Wśród zaproszonych na święto plonów byli księża chełmskiej parafii – proboszcz ks. Piotr Guzy, ks. senior Eugeniusz Górecki, byli radni, przedstawiciele placówek oświaty i kultury.
Pięknie przystrojony plac plonami pól i ogrodów, który co roku jest godny podziwu, to dzieło rąk kopciowickiej gospodyni Zofii Ryszka, tam można było skosztować prawdziwego, świeżego chleba z tzw ”tustym” , swojskich ogórków i kiszonych papryk i cebul….. własnej roboty pani Zofii
Kopciowicki festyn dożynkowy rozpoczął zespół folklorystyczny „Kopciowiczanki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury, który, wnosząc dożynkowy wieniec, używając prostych, gospodarskich słów „…wieniec spleciony z plonów naszej ziemi, oddajemy dziś w ręce gospodarza gminy…” przekazały wraz ze starostami w ręce wójta Jagody. Zespół pieśniami przypomniał dożynkowe obrzędy i zwyczaje, które niegdyś towarzyszyły na Śląsku jesiennym zbiorom urodzajów ziemi.
Tegoroczni starostowie to kopciowicka rodzina z czwórką dzieci – trzy córki i syn, którzy chętnie pomagają rodzicom na ponad dwunastohektarowym gospodarstwie. Żyją z plonów ziemi i z pracy zawodowej męża, który pracuje w kopalni „Piast”.
Dodatkową atrakcją festynu był występ zaprzyjaźnionego zespołu – również folklorystycznego - „Malwy” - gościa z Chełmka.
Impreza dożynkowa to wspaniała zabawa zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Można było obejrzeć taneczne występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury, zespół ,,Gryfnioki” działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym - SP nr 1 . Wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta i zaproszony zespół „Duet Karo” , a do tańca przygrywał Marek Reguła.
Dla dzieci podczas festynu nie zabrakło atrakcji, były dmuchańce, stoiska ze słodyczami i zabawkami i nieodłączną festynową watą cukrową.
Nie zabrakło stoiska chełmskich i kopciowickich pszczelarzy z miodem i wyrobami pszczelarskimi. Miody były oczywiście z tegorocznych zbiorów.