Gmina Chełm Śląski
- Szczegóły
- Odsłony: 56326
Pierwsze dokumenty świadczące o istnieniu Chełmu pochodzą z 1368r. Gminę Chełm Śląski tworzą miejscowości: Chełm Śląski (siedziba urzędu gminy), Kopciowice i Chełm Mały. Administracyjnie wchodzi w obszar Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego oraz Województwa Śląskiego. Położenie geograficzne: 50° 06' 25'' N; 19° 11' 42'' E.
Gmina jest położona przy drodze wojewódzkiej nr 934, co pozwala na dogodne połączenie z Mysłowicami, Bieruniem, Oświęcimiem, drogą S1 (Cieszyn, Port Lotniczy w Pyrzowicach) oraz autostradą A4.
Powierzchnia Gminy – 23,22 km2
Ludność – 6 040 mieszkańców ( dane na dzień grudzień 2018r.)
Kod pocztowy – 41-403
Telefoniczny numer kierunkowy – 32,
Tablice rejestracyjne: SBL
Chełm Śląski leży w obrębie dwóch krain geograficznych: Wyżyny Śląskiej i Kotliny Oświęcimskiej. Położenie gminy w sąsiedztwie rzeki Przemszy, zbiornika wodnego Dziećkowice oraz wzgórza "Smutna Góra" stanowi o znacznym zróżnicowaniu krajobrazów oraz zbiorowisk roślinnych.Okoliczne tereny doskonale nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, stanowiąc bazę rekreacji i wypoczynku dla odwiedzających naszą gminę. Godnym polecenia jest spacer na wzgórze Smutnej Góry, z którego roztacza się widok na panoramę doliny Przemszy, zbiornika wodnego oraz sąsiednie miejscowości. Naszym gościom proponujemy również odwiedzenie cmentarzyska naszych przodków, ofiar epidemii cholery, znajdującego się na zboczu góry. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest zbiornik wodny Dziećkowice z możliwością uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza żeglarstwa w Ośrodku Żeglarskim.Chełm Śląski posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną: wodę, gaz, energię elektryczną. Korzystając z dofinansowania ze środków SAPARD we wrześniu 2005 r. została zakończona budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków. Gmina jest prawie w całości skanalizowana. Wykonanych zostało 68 kilometrów kanalizacji sanitarnej , 45 kilometrów przyłączy kanalizacyjnych.W gminie działają: Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda przy ulicy Karłowicza 21, Szkoła Podstawowa nr 2 im.Floriana Adamskiegio zlokalizowana w dwóch budynkach tj. przy ulicy Kolberga 1 klasy I-V i przy ulicy Śląskiej 12 klasy VI-VIII oraz Gminne Przedszkole nr 1 przy ulicy Techników 25.
W Chełmie Śląskim funkcjonują następujące ośrodki kultury: Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury.W styczniu 2009r Gminna Świetlica Środowiskowa (obecnie Gminny Ośrodek Kultury) pozyskała nową siedzibę w części budynku Spółki Euro-Centrum. W ośrodku znajduje się m.in. sala widowiskowa na ok. 150 osób, w której odbywają się koncerty i imprezy okolicznościowe. W drugiej części budynku znajdują się pomieszczenia biurowe przeznaczone dla małej i średniej przedsiębiorczości. Przy Gminnym Ośrodku Kultury działa dziecięcy i młodzieżowy zespół tańca współczesnego ,,Mini Paka ” i ,,RAZ, DWA” , Zespół Regionalny ,,Kopciowiczanki ”, Uniwersytet Trzeciego Wieku a także Gminna Orkiestra Dęta.Działalność sportową w gminie prowadzi działający od 1 stycznia 2012r Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji . W Obiekcie GOSIR przy ul.Techników mieszkańcy gminy i ościennych okolic mogą zadbać o swoją kondycję fizyczną m.in. na siłowni na zajęciach z aerobiku, a także mogą skorzystać z sauny i jaccuzi. Ponadto na terenie gminy funkcjonują: Towarzystwo Sportowe ,,STAL ”Chełm Śląski, Uczniowski Klub Sportowy ,,SILESIA” Stowarzyszenie Żeglarstwa Regatowego oraz Yacht Club ,,OPTY”.Począwszy od 1997 roku organizowane są Dni Chełmu Śląskiego w ramach których, co roku na przełomie sierpnia i września odbywają się festyny, koncerty oraz impreza sportowa tzw. Bieg Trzeźwości.W styczniu 2006r na terenie gminy działalność rozpoczęła Gminna Spółka Komunalna sp z o.o., której głównym zadaniem jest odprowadzanie i oczyszczanie ścieków a od 1 stycznia 2010r również dostarczanie wody dla mieszkańców.