Aktualności
Światowy Dzień Krwiodawcy – 14 czerwca
Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy składamy najserdeczniejsze podziękowania wszystkim Honorowym Dawcom Krwi oraz osobom wspierającym i promującym ideę honorowego krwiodawstwa. Dziękujemy za Państwa bezinteresowność, zaangażowanie oraz gotowość do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dzięki Państwa postawie każdego dnia wiele osób odzyskuje zdrowie i życie. Honorowi Dawcy Krwi stanowią wyjątkowy przykład odpowiedzialności społecznej, empatii i troski o innych. Każda oddana kropla krwi to nieoceniony dar, który daje nadzieję chorym oraz wsparcie ich rodzinom w trudnych chwilach. Jest to dar, którego nie można zastąpić ani wyprodukować – można go jedynie ofiarować drugiemu człowiekowi. Dziękujemy za każdy gest solidarności, każdą donację oraz za gotowość do dzielenia się tym, co najcenniejsze. Państwa postawa inspiruje innych do włączania się w ideę honorowego krwiodawstwa. Honorowym Dawcom Krwi życzymy przede wszystkim zdrowia, pomyślności oraz satysfakcji p
BIZNES, WSPÓŁPRACA I ROZWÓJ – TAK TWORZY SIĘ SILNY REGION
Za nami niezwykle udana 2 edycja Kongresu SBL 2.0 – jednego z najważniejszych wydarzeń biznesowo-gospodarczych w naszym regionie. Był to dzień pełen inspirujących wystąpień, merytorycznych debat oraz setek wartościowych rozmów, które pokazały, jak wielką siłą jest współpraca przedsiębiorców, samorządów i instytucji wspierających rozwój gospodarczy. Głónymi organizatorami byli: Polskie Centrum Rozwoju Innowacji i Nauki, Powiat Bieruńsko-Lędziński, Miasto Bieruń. Szczególną satysfakcję daje nam fakt, że Gmina Chełm Śląski była partnerem strategicznym tego prestiżowego wydarzenia. To wyraz naszego zaangażowania w rozwój przedsiębiorczości oraz budowanie silnego, nowoczesnego i konkurencyjnego otoczenia dla lokalnego biznesu. Dla Gminy Chełm Śląski wspieranie przedsiębiorców jest jednym z kluczowych kierunków rozwoju. To właśnie lokalne firmy tworzą miejsca pracy, napędzają gospodarkę i budują potencjał naszej gminy. Dlatego z pełnym przekonaniem
WYMIENIŁEŚ PIEC? NIE ZAPOMNIJ O DEKLARACJI W CEEB
Pamiętasz o obowiązku złożenia deklaracji po wymianie kotła centralnego ogrzewania w budynku mieszkalnym? W przypadku zainstalowania nowego źródła ciepła lub wymiany istniejącego źródła ciepła w budynku masz obowiązek złożyć deklarację w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła lub źródła spalania paliw. Jeśli termin ten minął, zrób to jak najszybciej. Deklarację należy złożyć również w przypadku stania się właścicielem istniejącego budynku (dane właściciela w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku ulegną zmianie). Deklaracje składa: właściciel domu jednorodzinnego, właściciel domu wielorodzinnego lub jego części, np. domu bliźniaka, zarządca budynku wielorodzinnego, np. bloku, właściciel lokalu lub mieszkania w budynku wielorodzinnym, w przypadku zainstalowanego dodatkowego źródła ciepła, np. kominek, bojler elektryczny lub koza. Deklaracje w wersji papierowej - formularze deklaracji dostęp
ZGŁOSZENIE STUDNI INDYWIDUALNEJ/GŁĘBINOWEJ KIEDY JEST WYMAGANE?
Jeżeli indywidualna studnia została już wybudowana i jej głębokość przekracza 30 m lub pobór wody wynosi ponad 5 m³ na dobę, właściciel ma obowiązek zgłoszenia jej do właściwego Nadzoru Wodnego Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gliwicach. W takiej sytuacji wymagane jest również uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Matriały do pobrania: Ulotka Studnie Indywidualne
ZMIANY W KOMUNIKACJI ZTM W OKRESIE WAKACJI
Informujemy, że w okresie wakacji letnich, tj. od 27 czerwca 2026 r. do 31 sierpnia 2026 r., na liniach autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych organizowanych przez ZTM będą obowiązywały rozkłady jazdy przewidziane dla okresu wakacyjnego. Oznacza to, że w dni robocze, soboty oraz niedziele i święta kursy będą realizowane zgodnie z wakacyjnymi rozkładami jazdy.
Ostrzeżenie hydrologiczne /zmiana/
Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie hydrologiczne o gwałtownych wzrostach stanów wody, st. 1. Zmiana ostrzeżenia nr: 100 z dnia 10.06.2026 Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody Stopień: 1 Ważność: od godz. 15:19 dnia 10.06.2026 do godz. 10:00 dnia 11.06.2026 Obszar: zlewnie Małej Wisły oraz Soły (śląskie) Przebieg: w związku z występującymi intensywnymi opadami deszczu oraz spływem wód opadowych spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanu ostrzegawczego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 75% Uwagi: zmiana dotyczy przebiegu zjawiska oraz wydłużenia czasu obowiązywania Ostrzeżenia. W przypadku istotnych zmiany w czasie lub przebiegu zjawiska, Ostrzeżenie może ulec zmianie. Informacja z dnia 10 czerwca, godziny poranne Ostrzeżenie hydrologiczne nr: 100 Zjawisko: gwałtowne wzrosty stanów wody S
Sportowa integracja
To już 25 lat temu w Lędzinach odbyły się pierwsze Igrzyska Osób z Niepełnosprawnością. 3 czerwca 2026 r. Jubileuszowa edycja Powiatowych Igrzysk Osób z Niepełnosprawnością odbyła się ponownie na Stadionie Miejskim w Lędzinach. Organizatorem wydarzenia było tradycyjnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach, przy współudziale Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego oraz Miasta Lędziny. Jubileuszowe igrzyska zostały objęte honorowym patronatem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Igrzyska wsparła także Gmina Chełm Śląski. Od ćwierć wieku wydarzenie stanowi wyjątkową przestrzeń integracji osób z niepełnosprawnościami z osobami pełnosprawnymi. To miejsce, w którym najważniejsze są wspólna zabawa, aktywność i radość ze spotkania, a każdy uczestnik jest zwycięzcą. Tradycyjnie uroczystości towarzyszyło zapalenie znicza olimpijskiego oraz wypuszczenie gołębi. Powiatowe Igrzyska Osób z Niepełnosprawnością od lat przyc
Wakacje z Wojskiem
Wojsko Polskie zaprasza do udziału w kolejnej edycji programu „Wakacje z wojskiem 3” - dobrowolnego, bezpłatnego szkolenia wojskowego skierowanego przede wszystkim do młodych osób, które chcą aktywnie i wartościowo spędzić część wakacji, zdobyć nowe doświadczenia oraz sprawdzić się w wymagających, ale niezwykle ciekawych warunkach służby wojskowej. Tegoroczna edycja programu obejmie trzy 27-dniowe turnusy organizowane w blisko 90 lokalizacjach na terenie całej Polski. Pierwsze szkolenie rozpocznie się już 8 czerwca. Każdy uczestnik otrzyma za udział w szkoleniu wynagrodzenie w wysokości blisko 6 000 zł brutto, a Wojsko Polskie zapewni również zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie, opiekę medyczną oraz ubezpieczenie. Program adresowany jest głównie do osób w wieku 18–35 lat – maturzystów, studentów, osób poszukujących wakacyjnego zajęcia lub alternatywy dla pracy sezonowej. Warunkiem udziału jest ukończenie 18. roku życia. Uczestnicy będą mogli w
XIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie 2026 – Największa Impreza Seniorska w Europie!
Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego z radością zapraszają na XIII Międzynarodowe Senioralia w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2026 r. i zgromadzi ponad 8500 uczestników z ponad 150 samorządów oraz 11 państw. Międzynarodowe Senioralia w Krakowie to największa impreza seniorska w Europie, która przyciąga członków rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji seniorskich, instytucji publicznych, społecznych i prywatnych oraz przedstawicieli władz samorządowych z całej Polski. Wydarzenie rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Mariackim, po której uczestnicy w barwnym pochodzie udadzą się do Parku im. Henryka Jordana. Na miejscu czekać będzie scena z bogatym programem edukacyjno-rozrywkowym. Przewidziano wykłady na temat zdrowia, bezpieczeństwa, prawa, ekonomii oraz aktywizacji seniorów. Uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarski