Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
sekretariat@chelmsl.pl
32 225-75-03, 32 225-75-04

Aktualności

26 czerwca 2026

Nadchodzi upał. Dowiedz się, jak się zachować

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu.  Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.  Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy - musisz o tym pamiętać, np. prowadząc samochód. Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie i ból głowy, zadzwoń pod numer alarmowy (tel. 112). Jeśli to możliwe przenieś się w chłodne miejsce. Jeżeli przyjmujesz leki, bądź w stałym kontakcie z lekarzem, aby sprawdzić jaki mają wpływ na termoregulację i rów

26 czerwca 2026

Zakończenie roku szkolnego 2025/2026

Dziś wybrzmiał ostatni dzwonek, który symbolicznie zakończył rok szkolny 2025/2026.  To wyjątkowy moment podsumowań, wzruszeń i radości z osiągniętych sukcesów.  Serdeczne gratulacje kierujemy do wszystkich Uczniów, którzy dzięki swojej wytrwałości, zaangażowaniu i ciężkiej pracy zdobywali wiedzę oraz rozwijali swoje talenty.  Życzymy, aby każdy sukces był motywacją do dalszego odkrywania swoich pasji i realizacji marzeń.  Słowa uznania i podziękowania kierujemy również do Nauczycieli, Dyrektorów oraz wszystkich Pracowników oświaty za codzienny trud, cierpliwość, oddanie i troskę o rozwój młodego pokolenia.  Dziękujemy także Rodzicom i Opiekunom za wsparcie, motywację oraz współpracę ze szkołami przez cały rok szkolny. Państwa zaangażowanie odgrywa niezwykle ważną rolę w edukacji i wychowaniu dzieci.  – Zakończenie roku szkolnego to czas satysfakcji z osiągniętych celów i wdzięczności za wspólny wysiłek. Wszystkim uczniom gratuluję wytrwałości, naucz

26 czerwca 2026

Pani Beata Żołna uhonorowana statuetką „Diamentowy Czepek”

Z ogromną dumą i satysfakcją informujemy, że Pani Beata Żołna, pielęgniarka Zespołu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Chełmie Śląskim, została laureatką prestiżowej statuetki „Diamentowy Czepek”, przyznawanej przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Katowicach. To wyjątkowe wyróżnienie stanowi wyraz uznania dla wieloletniej, pełnej zaangażowania pracy zawodowej, wysokiego profesjonalizmu oraz niezwykłej umiejętności łączenia fachowej wiedzy z empatią, życzliwością i troską o drugiego człowieka. Jest także dowodem uznania dla codziennej służby na rzecz pacjentów oraz lokalnej społeczności.  – Statuetka „Diamentowy Czepek” jest wyróżnieniem przyznawanym osobom, które swoją postawą i pracą stanowią wzór dla innych. Pani Beata Żołna od lat udowadnia, że zawód pielęgniarki to nie tylko profesjonalizm i wiedza, ale przede wszystkim ogromne serce dla drugiego człowieka. Serdecznie gratuluję tego zaszczytnego wyróżnienia i życzę dalszych sukcesów zawodowych, zdrowia oraz wszelkie

26 czerwca 2026

Budowa OZE na terenie Gminy Chełm Śląski zakończona

Gmina Chełm Śląski zrealizowała projekt pn. "Budowa OZE na terenie Gminy Chełm Śląski" nr FESL.10.06-IZ.01-0842/23 realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet 10 "Fundusze europejskie na transformację" Działanie 10.06 "Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii". W ramach ww. projektu dla budynków Urzędu Gminy przy ul. Konarskiego 2 oraz budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Śląskiej 12 oraz budynku wielofunkcyjnego przy ul. Techników 18 wybudowano jednostki wytwarzania źródeł ciepła oraz zmodernizowano jednostki wytwarzania energii elektrycznej, które zostały dodatkowo rozbudowane o magazyny energii elektrycznej. #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

25 czerwca 2026

Ostrzeżenie o upale

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie 2. stopnia o upale dla powiatu bieruńsko - lędzińskiego. Zjawisko/Stopień zagrożenia: upał/2 Obszar (w nawiasie numer ostrzeżenia dla powiatu) powiaty: będziński(45), bieruńsko-lędziński(46), Bytom(43), Chorzów(44), Dąbrowa Górnicza(45), Gliwice(45), gliwicki(45), Jastrzębie-Zdrój(47), Jaworzno(44), Katowice(44), mikołowski(48), Mysłowice(44), myszkowski(50), Piekary Śląskie(44), pszczyński(48), raciborski(45), Ruda Śląska(44), rybnicki(46), Rybnik(46), Siemianowice Śląskie(44), Sosnowiec(44), Świętochłowice(44), tarnogórski(44), Tychy(45), wodzisławski(46), Zabrze(43), zawierciański(52), Żory(46) Ważność: od godz. 12:00 dnia 25.06.2026 do godz. 10:00 dnia 27.06.2026 Prawdopodobieństwo: 90% Przebieg: prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w czwartek 25.06 miejscami od 29°C do 31°C, w piątek 26.06 od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C. Uwagi: ostrz

24 czerwca 2026

Bezpłatne konsultacje radcy prawnego dla mieszkańców

Gmina Chełm Śląski informuje o możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji radcy prawnego finansowanych ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Z porad prawnych mogą skorzystać osoby objęte wsparciem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmie Śląskim.  Konsultacje odbędą się w następujących terminach:  * 25 czerwca 2026 r. w godz. 10:00–12:00  * 30 czerwca 2026 r. w godz. 14:00–16:00  Miejscem spotkań będzie budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmie Śląskim przy ul. Owocowej 10.  Udział w konsultacjach jest bezpłatny.  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 32 708 00 35  Zachęcamy osoby potrzebujące wsparcia prawnego do skorzystania z oferowanej pomocy.  Konsultacje stanowią okazję do uzyskania profesjonalnej porady.

24 czerwca 2026

„Żaglówką przez świat” – XX Żeglarski Biwak Integracyjny

24 czerwca na terenie Yacht Clubu OPTY w Chełmie Śląskim odbył się jubileuszowy XX Żeglarski Biwak Integracyjny, którego tegorocznym hasłem było „Żaglówką przez świat”. To wyjątkowe wydarzenie od wielu lat integruje osoby z niepełnosprawnościami, ich opiekunów, wolontariuszy oraz mieszkańców naszego regionu, tworząc przestrzeń pełną życzliwości, radości i wspólnej aktywności. Biwak jest nie tylko okazją do wspólnej zabawy, ale również ważnym przedsięwzięciem promującym integrację społeczną, wzajemny szacunek i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia poprzedziło wciągnięcie bandery na maszt oraz wspólne odśpiewanie hymnu. Następnie uczestników powitali organizatorzy oraz zaproszeni goście, kierując do wszystkich wiele ciepłych słów i życzeń udanej zabawy. Program biwaku obfitował w liczne atrakcje. Uczestnicy mogli podziwiać pokazy ratownictwa wodnego przygotowane przez WOPR oraz prezentację sekcji psów ratowniczych. Dużym zaint

22 czerwca 2026

KOMUNIKAT GSK - przerwa w dostawie wody

Gminna Spółka Komunalna Sp. z o.o. informuje, że w dniu 23.06.2026 r. (wtorek) w związku z pracami na sieci wodociągowej w godz. od 800 do 1500 nastąpi przerwa w dostawie wody na ul. Gamrot (od początku do nr 15 nieparzyste oraz do nr 20e parzyste), ul. Błękitna, ul. Chełmska 65 oraz ul. Skalna 20.   Z przyczyn od nas niezależnych przerwa w dostawie wody może ulec zmianie. Za powstałe niedogodności przepraszają. Więcej informacji pod numerem telefonu: 32 225 76 92 Zgłaszanie awarii:  dyspozytornia (całodobowy numer alarmowy) tel. 513149011

22 czerwca 2026

Powitanie wakacji z GOK

Gminny Ośrodek Kultury w Chełmie Śląskim serdecznie zaprasza mieszkańców na wydarzenie „Powitanie Wakacji z GOK”, które odbędzie się w sobotę, 27 czerwca, w godzinach od 14:00 do 19:00 na terenie GOK przy ul. Owocowej 10. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. W programie znajdą się m.in.: warsztaty rękodzielnicze (14:00–16:00), występ szkoły tańca „La Grace” (15:00), występy uczniów sekcji muzycznej (od 15:40), Piana Party (od 16:30), bezpłatne dmuchańce, wystawa prac uczniów sekcji plastycznej, tor przeszkód przygotowany przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą, pokaz sprzętu strażackiego OSP Chełm Śląski, strefa gastronomiczna, kiermasz książek. Organizatorzy przypominają, że korzystanie z bezpłatnych dmuchańców będzie możliwe wyłącznie po dokładnym wysuszeniu się po zabawie w pianie. Warto zabrać ze sobą ręcznik oraz ubranie na zmianę. Zapraszamy do wspólnego rozpoczęcia wakacji w radosnej i r