Aktualności
Jubileuszowy Turniej Skata z okazji 40-lecia Klubu TS MAXI w Chełmie Śląskim już za nami!
20 czerwca w Chełmie Śląskim odbył się Jubileuszowy Turniej Skata zorganizowany z okazji 40-lecia działalności Klubu Skata TS MAXI. Zarząd klubu zaprosił wszystkich miłośników tej wyjątkowej gry karcianej do wspólnego świętowania jubileuszu oraz sportowej rywalizacji przy stoliku. Turniej rozpoczął się o godzinie 9:00 i został rozegrany zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Skata. Uczestnicy rywalizowali w dwóch seriach po 36 rozdań, prezentując wysoki poziom umiejętności, koncentracji oraz strategicznego myślenia. Wyjątkowy jubileusz był także okazją do podkreślenia znaczenia klubu dla lokalnej społeczności. Podczas wydarzenia życzenia z okazji 40-lecia działalności Klubu Skata TS MAXI złożył Wójt Gminy Chełm Śląski, Andrzej Seweryn. W swoim wystąpieniu pogratulował członkom klubu pięknego jubileuszu, podziękował za wieloletnią działalność oraz życzył dalszych sukcesów sportowych, niegasnącej pasji do gry w skata, satysfakcji z podejmowanych działań oraz kolejn
Podpisano umowę na modernizację ul. Rolniczej
Jak już wcześniej zapowiadaliśmy, dziś tj 19.06.2026 r. podpisana została umowa o dofinansowanie zadania związanego z modernizacją ul. Rolniczej w Chełmie Śląskim. Dokument podpisali Wójt Gminy Chełm Śląski Andrzej Saweryn oraz Skarbnik Gminy Chełm Śląski Alicja Grzyb. Uroczystość odbyła się w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Gmina pozyskała na realizację inwestycji dofinansowanie w wysokości 440 000,00 zł. Środki te pozwolą na przeprowadzenie modernizacji drogi, co przyczyni się do poprawy jakości infrastruktury drogowej, zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników oraz usprawnienia dojazdu do terenów rolnych. Realizacja zadania stanowi kolejny ważny krok w rozwoju naszej gminy i jest efektem skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje służące mieszkańcom. O kolejnych etapach realizacji przedsięwzięcia będziemy informować na bieżąco.
Wielki powód do dumy dla naszej społeczności!
Z ogromną radością informujemy, że nasz mieszkaniec – prof. dr hab. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego – został uhonorowany prestiżowym Dyplomem Uznania podczas Gali XXI Edycji Konkursu Dziennikarskiego Silesia Press, która odbyła się 18 czerwca 2026 r. Wyróżnienie zostało przyznane za wyjątkowy talent i umiejętność budowania marki polskich firm, za wizję i pasję w działaniu oraz za wzorcowe relacje ze środowiskiem dziennikarskim. W imieniu Pana Profesora zaszczytne wyróżnienie i Dyplom Uznania odebrała Jego małżonka, Pani Danuta Klimek – radna Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. To wyjątkowa nagroda i wyjątkowy moment, który jest nie tylko osobistym sukcesem Pana Profesora, ale również powodem do dumy dla całej naszej społeczności. Otrzymane wyróżnienie stanowi wyraz uznania dla wieloletniej działalności na rzecz polskiego rzemiosła, przedsiębiorczości oraz skutecznego budowania relacji pomiędzy światem biznesu, medió
Sesja Rady Gminy Chełm Śląski – rozpatrzenie raportu o stanie gminy oraz wykonania budżetu za...
18 czerwca 2026 r. odbyła się sesja Rady Gminy Chełm Śląski, podczas której radni rozpatrzyli Raport o stanie Gminy Chełm Śląski, sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za 2025 rok. W porządku obrad znalazło się również głosowanie nad udzieleniem Wójtowi Gminy Chełm Śląski wotum zaufania. W głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 4 radnych, przeciw było 4 radnych, natomiast 7 radnych wstrzymało się od głosu. Wyniki głosowania: Za – 4 głosy: Sebastian Gdak Agnieszka Januszek Piotr Jasiński Marek Piotrowski Przeciw – 4 głosy: Adrian Brzenk Rafał Mochniej Kazimierz Plewnia Marek Wyciślok Wstrzymało się – 7 głosów: Barbara Bożek Ewa Hołda Natalia Jeannin Katarzyna Maciejowska-Klimera Paweł Manthey Krzysztof Kuczowicz Marcin Noras W związku z brakiem wymaganej większości Rada Gminy nie udzieliła Wójtowi wotum zaufania. Następnie radni rozpatrzyli sprawozdanie finansowe Gminy Chełm Śląski za
Dni Otwarte OSP Chełm Śląski
Ochotnicza Straż Pożarna w Chełmie Śląskim zaprasza mieszkańców na Dni Otwarte, które odbędą się w niedzielę, 21 czerwca 2026 roku, w remizie OSP Chełm Śląski przy ul. Stacyjnej 26A. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9.00. Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy będą mogli z bliska zobaczyć strażacki sprzęt i pojazdy ratownicze, zwiedzić remizę oraz poznać specyfikę pracy strażaków. W programie przewidziano również pokazy pierwszej pomocy, możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w obsłudze sprzętu strażackiego, a także prezentację podnośnika hydraulicznego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach – JRG Bieruń. Na odwiedzających czekać będą także spotkania z funkcjonariuszami Policji, animacje przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury, strażacki tor przeszkód dla dzieci oraz Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. W godzinach od 9.00 do 11.00 będzie można zob
Narodowy Dzień Powstań Śląskich
20 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich – święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia uczestników trzech Powstań Śląskich z lat 1919–1921, którzy walczyli o przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Powstania Śląskie były jednym z najważniejszych wydarzeń w historii regionu. Dzięki determinacji, odwadze i patriotyzmowi mieszkańców Śląska możliwe było odzyskanie przez Polskę części ziem śląskich po latach zaborów. Ich działania miały istotny wpływ na kształt granic odrodzonego państwa polskiego oraz umocnienie jego niepodległości. Narodowy Dzień Powstań Śląskich jest okazją do oddania hołdu bohaterom tamtych wydarzeń oraz refleksji nad wartościami, które im przyświecały – umiłowaniem wolności, odpowiedzialnością za Ojczyznę i troską o przyszłość kolejnych pokoleń. Pamiętając o uczestnikach Powstań Śląskich, wyrażamy wdzięczność za ich poświęcenie i niezłomną postawę, które na trwałe zapisały się w historii Polski i Śląska. Cześć
Urząd Gminy pozyskał dofinansowanie na modernizację ul. Rolniczej
Miło nam poinformować, że Gmina Chełm Śląski otrzymała dofinansowanie na realizację zadania związanego z budową i modernizacją dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Środki w wysokości 440 000,00 zł zostaną przeznaczone na modernizację ul. Rolniczej. Przyznanie dofinansowania jest efektem podjęcia przez Zarząd Województwa Śląskiego uchwały nr 889/165/2026 z dnia 13 maja 2026 r., zatwierdzającej listę rankingową wniosków objętych dofinansowaniem oraz listę rankingową wniosków oczekujących na dofinansowanie realizowanych z wykorzystaniem środków budżetowych Województwa Śląskiego uzyskanych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych z produkcji na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W związku z przyznaniem wsparcia Wójt Gminy Chełm Śląski został zaproszony do podpisania umowy o dofinansowanie. Uroczyste podpisanie odbędzie się 19 czerwca 2026 roku w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Realizacja zadania przyczyni się do poprawy jakości infra
35 lat Śląskiego Związku Gmin i Powiatów
Wójt Gminy Andrzej Seweryn reprezentował naszą gminę podczas uroczystości z okazji 35-lecia działalności Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, zorganizowane podczas LXI sesji Zgromadzenia Ogólnego Związku. W uroczystości uczestniczyli Wojewoda Śląski Marek Wójcik oraz Wicewojewoda Śląski Adam Zaczkowski, a także parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów z całego regionu. Jubileusz był okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Związku oraz podkreślenia jego znaczenia dla rozwoju samorządności w województwie śląskim. Śląski Związek Gmin i Powiatów jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce. Zrzesza 170 jednostek samorządu terytorialnego z województwa śląskiego, w tym wszystkie 19 miast na prawach powiatu. Przez ponad trzy dekady działalności Związek aktywnie uczestniczy w życiu samorządowym regionu oraz angażuje się w działania o zasięgu ogólnopolskim. Stanowi platformę współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy samorz
III Festyn Rodzinny za nami
III Rodzinny Festyn przy Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie Śląskim – dzień pełen radości, uśmiechu i wspólnoty. 12 czerwca odbył się już trzeci Rodzinny Festyn, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń lokalnej społeczności. Tegoroczna edycja była wyjątkowa – pełna energii, kolorów, dobrej zabawy i przede wszystkim niezwykłej atmosfery, którą tworzyli wspólnie uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz mieszkańcy. Teren szkoły zamienił się w tętniące życiem miasteczko zabawy. Od pierwszych chwil czuć było radosne oczekiwanie i entuzjazm uczestników. Dzieci i młodzież mogły korzystać z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień. Ogromną popularnością cieszyły się dmuchańce, które przez cały czas były oblegane przez najmłodszych. Nie zabrakło również gier, konkursów, zabaw ruchowych oraz kreatywnych aktywności, które angażowały całe rodziny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także loterie fantowe oraz stoiska przygotowane z myś