Aktualności
Remont w Gminnym Przedszkolu nr 1 w Chełmie Śląskim
W Gminnym Przedszkolu nr 1 w Chełmie Śląskim trwają remonty! Chociaż placówka nieprzerwanie pracuje w okresie wakacyjnym. Trwa właśnie wielka metamorfoza w sali „Sówek”! Sala przechodzi gruntowny remont, by już wkrótce zachwycić dzieci zupełnie nowym wyglądem.Prace idą pełną parą – ściany są wyrównywane, a podłoga czeka na całkowitą wymianę. Nie zabraknie też nowego oświetlenia, które rozjaśni każdy zakątek tej przedszkolnej przestrzeni. Wszystko po to, aby stworzyć dla najmłodszych przyjazne, estetyczne i funkcjonalne miejsce do nauki, zabawy i wypoczynku. – Inwestycje w oświatę i komfort najmłodszych mieszkańców naszej gminy to dla nas priorytet. To nie tylko remont – to tworzenie bezpiecznej i inspirującej przestrzeni, w której dzieci będą się czuły dobrze i swobodnie – podkreśla Wójt Gminy Chełm Śląski, Andrzej Seweryn. Remont sali „Sówek” to kolejna z inicjatyw gminy mająca na celu modernizację infrastruktury edukacyjnej. Dzięki temu najmłodsi z Chełm
Zaproszenie na VIII Sesję Rady Gminy Chełm Śląski
Rada Gminy Chełm Śląski zaprasza mieszkańców na XVIII Sesję, która odbędzie się w dniu 30 lipca 2025 r. o godz. 15:30 w sali posiedzeń Urzędu Gminy przy ul. Konarskiego 2 Tematyka sesji obejmuje: 1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad. 2. Przyjęcie porządku obrad. - Uroczyste odsłonięcie tablic upamiętniających Rady Gminy Chełm Śląski ośmiu kadencji. 3. Zatwierdzenie protokołu z XVII Sesji z dnia 25.06.2025 r. 4. Podjęcie uchwał w sprawie: a. zmian budżetu gminy Chełm Śląski na 2025 rok, b. zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Chełm Śląski na lata 2025-2028, c. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat, d. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat, e. wyrażenia sprzeciwu wobec relokacji nielegalnych imigrantów na terenie Gminy Chełm Śląski w ramach tzw. „Paktu Migracyjnego”, f. odwołania członków Komisji ds. S
Konsultacje Radcy Prawnego
Konsultacje Radcy Prawnego Finansowane ze środków GKRPA w Chełmie Śląskim dla osób korzystających ze wsparcia GKRPA i GOPS. Konsultacje odbywają się w każdy pierwszy i drugi czwartek miesiąca od godz. 16:00 do 18:00 Ważne! Obowiązują zapisy – koniecznie zadzwoń: 32/ 708 00 35 Najbliższe spotkanie zaplanowano na czwartek 24 lipca 2025 r. w godz. 16:00 - 18:00
eGazomierz
W Gminie Chełm Śląski rusza projekt eGazomierz – nowoczesne gazomierze dla Mieszkańców. Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. (PSG) informuje, że na terenie Gminy Chełm Śląski rozpoczęła się realizacja ogólnopolskiego projektu eGazomierz, który zakłada wymianę tradycyjnych gazomierzy na nowoczesne urządzenia wyposażone w funkcję zdalnego odczytu danych. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie wygody i bezpieczeństwa użytkowników gazu ziemnego poprzez precyzyjny pomiar rzeczywistego zużycia gazu oraz ograniczenie konieczności wizyt inkasenta. W przyszłości system umożliwi także rozliczanie się za faktycznie zużyty gaz, a nie na podstawie prognoz. Kogo obejmie projekt? W ramach projektu eGazomierz wymianie podlegać będą gazomierze u odbiorców zakwalifikowanych do trzeciej grupy taryfowej, czyli zdecydowanej większości gospodarstw domowych korzystających z gazowych kuchenek oraz kotłów centralnego ogrzewania. W całej Polsce planowana jest wymiana ponad 1,38 miliona
Ostrzeżenie o upale
IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie 1. stopnia o upałach dla powiatu bieruńsko - lędzińskiego. Zjawisko/Stopień zagrożenia: upał/1 Obszar (w nawiasie numer ostrzeżenia dla powiatu) powiaty: będziński(65), bielski(82), Bielsko-Biała(81), bieruńsko-lędziński(63), Bytom(61), Chorzów(61), cieszyński(83), Częstochowa(67), częstochowski(69), Dąbrowa Górnicza(65), Gliwice(57), gliwicki(57), Jastrzębie-Zdrój(63), Jaworzno(62), Katowice(62), kłobucki(62), lubliniecki(61), mikołowski(63), Mysłowice(62), myszkowski(65), Piekary Śląskie(62), pszczyński(62), raciborski(59), Ruda Śląska(61), rybnicki(61), Rybnik(61), Siemianowice Śląskie(61), Sosnowiec(64), Świętochłowice(61), tarnogórski(61), Tychy(62), wodzisławski(63), Zabrze(60), zawierciański(67), Żory(62), żywiecki(85) Ważność: od godz. 12:00 dnia 21.07.2025 do godz. 20:00 dnia 21.07.2025 Prawdopodobieństwo: 80% Przebieg: prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°
Badanie koniunktury w gospodarstwie rolnym
Trwa kolejna edycja badania koniunktury w gospodarstwach rolnych AK-R. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi je na terenie całej Polski do 31 lipca. W aktualnej edycji badań, podobnie jak w poprzednich, rolnicy proszeni są o ocenę sytuacji w swoich gospodarstwach w pierwszym półroczu, bieżącej kondycji sektora rolnego oraz przedstawienia prognoz na drugą połowę roku. W załączeniu znajdują się materiały informacyjne oraz wskazówki dotyczące weryfikacji ankieterów. Osobą odpowiedzialną za promocję badania pozostaje: Elwira Olczyk z Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych (e-mail:E.Olczyk@stat.gov.pl"> E.Olczyk@stat.gov.pl - tel. 68 322 31 19. Plik do pobrania (materiał wytworzony przez GUS. Badania Ankietowe): Ulotka: Badanie koniunktury w gospodarstwach rolnych
Stop suszy
Kampania informacyjno – edukacyjna pod hasłem „Stop suszy! Start retencji!”. Informujemy, że Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” w związku z postępującym zjawiskiem suszy wynikającym ze zmian klimatu, prowadzi działania mające na celu przeciwdziałanie jej skutkom. Jednym z elementów tych działań jest prowadzona kampania informacyjno-edukacyjna pod hasłem „Stop suszy! Start retencji!”. Celem kampanii jest budowanie świadomości, edukacja oraz zachęcanie społeczeństwa do konkretnych działań na rzecz ochrony zasobów wodnych. W związku z powyższym Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” udostępniło na dedykowanej stronie internetowej www.stopsuszy.pl materiały edukacyjne, w tym broszurę zawierającą informację na temat m.in. sposobów redukowania skutków suszy. Broszura – Stop-Suszy
26 lipca "Sobota paszportowa"
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje, że 26 lipca br. w Oddziale Paszportowym w Katowicach, Terenowej Delegaturze Paszportowej w Bielsku – Białej i Częstochowie zostanie zorganizowana "sobota paszportowa". W wymienionych jednostkach obsługa paszportowa sprawowana będzie w godzinach od 9.00 do 14.00 wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez internetowy system rezerwacji: http://rezerwacja.slask.eu. Rezerwacje zostaną udostępnione w tygodniu, w którym przypada „sobota paszportowa” (od wtorku do piątku). Opłatę za paszport będzie można uiścić kartą płatniczą na miejscu przy stanowisku obsługi paszportowej. Śląski Urząd Wojewódzki organizuje cyklicznie tzw. "soboty paszportowe". Ich celem jest umożliwienie klientom złożenia wniosków i odebranie gotowych paszportów również poza tradycyjnymi godzinami pracy urzędu.