Aktualności
Strażacy z Tychów przekazali czujki ratujące życie
Wspólna akcja KM PSP z Tychów i GOPS w Chełmie Śląskim. 4 marca 2026 r. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tychach nieodpłatnie przekazała Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Chełmie Śląskim 7 autonomicznych czujek dymu oraz 3 czujki tlenku węgla. Inicjatywa jest częścią Ogólnopolskiego Programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego celem jest wzmocnienie ochrony ludności oraz systemu obrony cywilnej. Przekazane urządzenia trafią do osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, które nie są w stanie samodzielnie sfinansować zakupu takiego sprzętu. Wskazaniem konkretnych beneficjentów zajmą się pracownicy socjalni GOPS, najlepiej znający potrzeby lokalnej społeczności. Czujki tlenku węgla ostrzegają przed obecnością bezwonnego i niewidocznego gazu, który każdego roku staje się przyczyną wielu tragicznych zdarzeń. Autonomiczne czujki dymu umożliwiają szybkie wy
Realizacja Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2026
Z przyjemnością informujemy, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełme Śląskim po raz kolejny przystępuje do realizacji resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2026. Kluczowym krokiem formalnym było podpisanie umowy przez Wójta Gminy z Wojewodą Śląskim w dniu 25 lutego 2026 r., co zapewniło finansowanie zadań ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. Ośrodek złożył wniosek o dofinansowanie w wysokości: 269 280,00 zł, niestety ostatecznie na realizację zadań w 2026 roku przyznano kwotę: 94 248,00 zł. Otrzymane środki finansowe stanowią ok. 35% wnioskowanej kwoty. Mniejsza kwota dotacji wymusza na Ośrodku konieczność zmniejszenia limitów godzinowych. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z or
Apel o właściwe korzystanie z kanalizacji sanitarnej
Gminna Spółka Komunalna Sp. z o.o. informuje, że w wyniku kontroli przeprowadzonych przez pracowników Spółki wykryto kolejny przypadek nielegalnego odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej. Nieuczciwy Odbiorca usług zapłaci karę w wysokości ponad 30 tyś. zł. W związku z powyższym po raz kolejny apelujemy do wszystkich Odbiorców o prawidłowei zgodne z przepisami korzystanie z kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej. Przypominamy, że zabronione jest wprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji sanitarnej, wrzucanie do niej odpadów, a także pobieranie wody bez zawartej umowy i bez urządzeń pomiarowych. Każde naruszenie obowiązujących przepisów prawa – w szczególności ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – po jego stwierdzeniu skutkuje nałożeniem odpowiednich sankcji, w tym wysokich kar finansowych. Mając na uwadze stale rosnące koszty zakupu i dystrybucji wody oraz odprowadzaniai oczyszczania ścieków, Spółka prowadzi s
Obwieszczenie Wojewody Śląskiego z dnia 25 lutego 2026 r.
Obwieszczenie Wojewody Śląskiego z dnia 25 lutego 2026 r. w sprawie wszczęcia postepowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji towarzyszącej inwestycji w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu dla inwestycji pn. „Budowa i przebudowa sieci gazowej wysokiego ciśnienia DN 200 CN 2,5 MPa relacji Szopienice – Oświęcim od UZU zlokalizowanego w Mysłowicach do UZU w Chełmie Śląskim – SG/00066898” POBIERZ DOKUMENT : IFXIII.747.2.2026_Obwieszczenie_o_wszczęciu_postępowania.pdf
Dyżur Ekodoradcy w marcu 2026 r.
Zapraszamy serdecznie na nadchodzący dyżur Ekodoradcy, który odbędzie się 20 marca 2026 r. w godzinach od 9:00 do 14:00. Ekodoradca będzie dostępny dla mieszkańców w Urzędzie Gminy przy ul. Konarskiego 2. W ramach spotkania ekodoradca udzielać będzie indywidualnych konsultacji, podczas których każda zainteresowana osoba będzie mogła: · dowiedzieć się o dostępnych programach dofinansowań do wymiany źródła ciepła, termomodernizacji budynku lub instalacji paneli fotowoltaicznych. · wspólnie z ekodoradcą wypełnić wnioski do programów takich jak: „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” oraz innych. · zyskać wiedzę na temat podnoszenia efektywności energetycznej budynku oraz optymalnego doboru źródła ciepła. · zapoznać się z kluczowymi aspektami uchwały antysmogowej. Udział w spotkaniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Konsultacje będą prowadzone przez Ekodoradcę Subregionalnego Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego w
Pamiętamy
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – bohaterów, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Cześć i chwała tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Grafika: Kancelaria Prezydenta RP
Podpisano umowę na przebudowę systemów odwodnienia na ul.Kurpińskiego
Podpisano umowę na realizację zadania pn. „Przebudowa systemów odwodnienia na terenie Gminy Chełm Śląski” w rejonie ul. Kurpińskiego i Górnośląskiej. Cel inwestycji Projekt ma na celu poprawę stosunków wodnych na terenach dotkniętych eksploatacją górniczą oraz zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców. Realizacja inwestycji pozwoli na stworzenie nowoczesnego systemu gospodarowania wodami, co przyczyni się do: • ograniczenia degradacji środowiska, • ochrony siedlisk i roślinności, • poprawy estetyki i walorów przyrodniczych terenów objętych pracami, • wsparcia realizacji celów Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego. Zakres prac W ramach inwestycji przewidziano: • budowę kolektora kanalizacji deszczowej odprowadzającego wody opadowe i roztopowe z ul. Kurpińskiego, • montaż wpustów deszczowych wzdłuż istniejącego korytka powierzchniowego i ich włączenie do nowej kanalizacji, wraz z likwi
Przedłużenie okresu obowiązywania stopni alarmowych
Prezes Rady Ministrów, działając na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 194), podpisał w dniu 26 lutego 2026 r. następujące zarządzenia: Zarządzenie nr 15 – w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym terytorium Rzeczpospolita Polska. Obowiązuje od 1 marca 2026 r. od godz. 00:00 do 31 maja 2026 r. do godz. 23:59. Zarządzenie nr 16 – w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązuje od 1 marca 2026 r. od godz. 00:00 do 31 maja 2026 r. do godz. 23:59. Zarządzenie nr 17 – w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązuje od 1 marca 2026 r. od godz. 00:00 do 31 maja 2026 r. do godz. 23:59. Zarządzenie nr 18 – w sprawie wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego (CHARLIE) na obszarac
KSeF- szkolenia dla branż
1 lutego 2026 r. wszedł w życie Krajowy System e-Faktur. Obowiązek wystawiania e-faktur objął największe przedsiębiorstwa, których roczne wpływy ze sprzedaży towarów i usług przekraczają 200 mln zł. Przed nami kolejna ważna data - to 1 kwietnia 2026 roku, kiedy system stanie się obligatoryjny dla wszystkich firm, których miesięczny przychód wynosi 10 tys. zł lub więcej. Aby łatwiej było przedsiębiorcom przygotować się do nowych rozwiązań w zakresie fakturowania Urząd Skarbowy w Tychach organizuje kolejny cykl szkoleń branżowych. Celem spotkań jest przekazanie przedstawicielom poszczególnych sektorów gospodarki podstawowych informacji o KSeF. Szkolenia będą realizowane zarówno stacjonarnie, jak i online. Już teraz z Urząd Skarbowy zaprasza do udziału w spotkaniach, które zorganizowane są dla branż: handel detaliczny „straganowy”, organizacje pozarządowe, usługi prawnicze – notariusze, radcowie prawni, adwo
Teatralny triumf w Chełmie Śląskim
„Zowdy chciałach być aktorką” - brawurowa kreacja aktorska Magdaleny Górkiewicz, mieszkanki Chełmu Śląskiego. To właśnie jej energia, emocje i charyzma wypełniły scenę, przyciągając pełną widownię i nadając spektaklowi niezwykły charakter. Monodram Teatru dla Dorosłych z Bierunia, zaprezentowany w Gminnym Ośrodku Kultury w Chełmie Śląskim, okazał się prawdziwym artystycznym triumfem. Dwa spektakle zagrane przy pełnej widowni były dowodem na to, że publiczność otrzymała wydarzenie na najwyższym poziomie – szczere, poruszające i zapadające w pamięć. Przedstawienie z niezwykłą lekkością łączy śląski temperament, inteligentny humor oraz autentyczne wzruszenie. Bohaterką jest nowoczesna Ślązaczka, kobieta z marzeniami większymi niż scena, na której stoi. Jej opowieść o pasji, miłości, poszukiwaniu własnej drogi i sensie codzienności wybrzmiewa niezwykle prawdziwie i blisko widzom, szybko zdobywając ich sympatię.&