Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do danych teleadresowych
sekretariat@chelmsl.pl
32 225-75-03, 32 225-75-04

Aktualności

24 kwietnia 2026

Konferencja „Z plecakiem po sukces – turystyka, biznes, nowe możliwości”

Śląskie Centrum Przedsiębiorczości serdecznie zaprasza do udziału w konferencji „Z plecakiem po sukces — turystyka, biznes, nowe możliwości”, która odbędzie się 5 maja 2026 r. w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia,  ul. 11-go  Listopada 50, 40-387 Katowice.  Celem wydarzenia będzie prezentacja możliwości i korzyści wynikających z wdrażania Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027. Organizacja branżowego wydarzenia od lat zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu inicjatyw podejmowanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Od samego początku wspieramją rozwój sektora mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, a także tworzyą sprzyjające warunki dla efektywnego funkcjonowania większych podmiotów gospodarczych w naszym regionie. Poprzez działania informacyjne, doradcze oraz promujące postawy innowacyjne, aktywnie wzmacniają fundamenty śląskiej gospodarki, odpowiadając na realne potrzeby przedsiębiorców i kreując przestrzeń dl

24 kwietnia 2026

Otwarcie nowej sali gimnastycznej w Chełmie Śląskim

Serdecznie zapraszamy Mieszkańców Chełmu Śląskiego na otwarcie nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Augusta Kardynała Hlonda.  Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia 2026 r. (środa) w godzinach 16:00–18:00.  To ważna chwila dla całej społeczności lokalnej – nowa sala gimnastyczna to nowoczesna przestrzeń, która będzie służyć uczniom, wspierać ich rozwój fizyczny oraz integrację, a także stwarzać nowe możliwości aktywnego spędzania czasu.  W programie wydarzenia przewidziano:  * prezentację obiektu,  * strefę integracji dla dzieci z atrakcjami i zabawami,  * poczęstunek dla uczestników.  Zachęcamy wszystkich Mieszkańców do wspólnego świętowania i poznania nowego miejsca, które z pewnością stanie się ważnym punktem na mapie naszej gminy.  Bądźcie z nami!  Razem twórzmy aktywną gminę! Zapraszamy również  28 kwietnia 2026 r. o godzinie 8:00 na Mszę Świę

24 kwietnia 2026

DOWÓZ DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH DO SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH ROK SZKOLNY 2026/2027

DOWÓZ DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH DO SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH  ROK SZKOLNY 2026/2027 Podstawą zorganizowania bezpłatnego transportu i opieki jest ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.), zwana dalej ustawą. Gmina Chełm Śląski zapewnia dzieciom niepełnosprawnym bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej i ośrodka, w których realizują obowiązek szkolny i nauki. Z BEZPŁATNEGO DOWOZU MOGĄ SKORZYSTAĆ: PLACÓWKA WIEK UCZNIA RODZAJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI PODSTAWA PRAWNA PLACÓWKA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO (najbliższa) pięciolatki wszystkie art. 32 ust. 6 ustawy sześciolatki dzieci w wieku powyżej siedmiu lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy

24 kwietnia 2026

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego substancji w powietrzu

Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu (1 ng/m3) w pyle zawieszonym PM10, poziom 1. INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMÓW DOCELOWYCH Zagrożenie: ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu (1 ng/m3) w pyle zawieszonym PM10 Data wystąpienia: 24.04.2026 Przewidywany czas trwania ryzyka: od dnia 24.04.2026 do dnia 31.12.2026 Przyczyny Emisja z sektora bytowo-komunalnego, szczególnie w okresie grzewczym. Rok 2026 Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu B(a)P w pyle PM10 Analiza wyników pomiarów benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska w Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Godowie, Knurowie, Myszkowie, Pszczynie, Rybniku, Zabrzu, Żywcu za okres od 01.04.2025 r. do 31.03.2026 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego

24 kwietnia 2026

Wydobywaj legalnie – Informacja Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach

W celu zwiększenia świadomości obywateli, w zakresie nielegalnej eksploatacji kopalin i jej szkodliwości dla środowiska oraz wykonywania odwiertów w celu wykorzystania ciepła Ziemi, w ramach programu „Czyste Powietrze”, Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach informuje, że zgodnie z art. 4 ust. 1 i ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2026r., poz. 69), możliwe jest wydobywanie bez koncesji piasków i żwirów, przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności(użytkowania wieczystego), jeżeli jednocześnie wydobycie: będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych, nie przekroczy 10m3, w roku kalendarzowym nie naruszy to przeznaczenia nieruchomości. Warunkiem legalności takiej działalności jest jej zgłoszenie, z 7-dniowym wyprzedzeniem, na piśmie, do Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach.  Pobierz dokument : Wzór zawiadomienia Każda inna działal

22 kwietnia 2026

Jubileusz 90-lat

Do grona 90-latków w naszej gminie  dołączyła dzisiaj Pani Maria Bula.  To wyjątkowy jubileusz – 90 lat życia pełnego doświadczeń, mądrości i wspomnień.  Przekazujemy najserdeczniejsze życzenia od Wójta Gminy Chełm Śląski Andrzeja Seweryna.  Życzymy wszelkiej pomyślności oraz nieustającej pogody ducha. Niech każdy kolejny dzień upływa w zdrowiu, szczęściu i radości. Niech codzienność wypełniają ciepłe chwile, uśmiech oraz obecność bliskich.   Życzymy również wielu wyrazów życzliwości i dobra na każdy dzień. Wszystkiego najlepszego! 

21 kwietnia 2026

Konwent Włodarzy Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w Gminie Chełm Śląski

20 kwietnia 2026 r. w Gminie Chełm Śląski odbył się kolejny Konwent Włodarzy Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, który zgromadził przedstawicieli wszystkich gmin tworzących powiat. W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego Łukasz Odelga, Burmistrz Imielina Krzysztof Hajduczek, Burmistrz Lędzin Marcin Majer, Burmistrz Bierunia Sebastian Macioł, Wójt Gminy Bojszowy Adam Duczmal Wójt Gminy Chełm Śląski Andrzej Seweryn. Na konwent zaproszeni zostali również: Komendant Powiatowy Policji w Bieruniu młodszy inspektor Andrzej Rudolf, Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Katowicach Abdullah Othman, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Jan Grygier Kierownik Nadzoru Wodnego w Bieruniu Marek Sygut. Podczas spotkania omówiono szereg istotnych zagadnień dotyczących funkcjonowania i rozwoju całego powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Jednym z głównych tematów była kwestia bezpieczeństwa publicznego. Przedstawiono aktu

20 kwietnia 2026

Strażacy w działaniu – akcja honorowego oddawania krwi

Warto wziąć udział w akcji krwiodawstwa organizowanej przez Druhów OSP Chełm Śląski.  To ważna inicjatywa, która realnie ratuje życie i pokazuje, jak wielką siłę ma lokalna społeczność, gdy działa razem.  „Jedna decyzja, kilka minut i odrobina Ciebie – a dla kogoś całe życie…”  Druhowie OSP Chełm Śląski zapraszają wszystkich chętnych do włączenia się w tę wyjątkową akcję.   21 czerwca 2026 r. godz. 10:00–14:00 Remiza OSP Chełm Śląski, ul. Stacyjna 26A  Oddanie krwi to prosty gest, który ma ogromne znaczenie.  Jest to realna pomoc dla osób potrzebujących leczenia, ofiar wypadków oraz pacjentów szpitali.  Zachęcamy do udziału i podkreślamy wagę tej inicjatywy. Każda donacja ma znaczenie, a każda osoba, która zdecyduje się pomóc, może uratować czyjeś życie.  Siła serc. Bo dobro powraca.

20 kwietnia 2026

Zgłoś kandydata do konkursu „Policjant, który mi pomógł”!

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji już po raz kolejny organizuje ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”, którego głównym celem jest promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym. Idea konkursu „Policjant, który mi pomógł” narodziła się 19 lat temu i cyklicznie odbywa się pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji. Do dzisiaj wyłoniono 90 laureatów, którzy poprzez swoje zaangażowanie, konsekwentne działanie oraz serdeczną pomoc drugiej osobie wpłynęli na kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji wśród społeczeństwa. Bo przecież bohater nie zawsze nosi pelerynę, a właśnie policyjny mundur. Zatem, jeśli znasz policjanta, który: pomógł Ci, bo byłaś/eś poszkodowana/y w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia/wypadku;   pomógł Ci, gdy byłaś/eś w trudnej sytuacji życiowej; podał Ci rękę w najtrudniejszym momencie życia; angażuje się w budowanie lokalnego systemu pomocowego;  wyróżnia si